x

Dům s krytinou SATJAM zabodoval v České ceně za architekturu

01.02.2019

Znovu a znovu se odborná i laická veřejnost přesvědčují, že plechová střešní krytina není levnou náhražkou pálených tašek, ale kvalitní a účelná volba. Současné materiály pro výrobu lehkých krytin jsou odolné, trvanlivé a variabilní. A také krásné. Proto si je oblíbili i architekti, jejichž projekty sbírají četná ocenění. Jako v případě starého mlýna v Povltaví, který proměnili v obytný dům s krytinou SATJAM Šindel.

Rekonstrukce navržená studiem Stempel & Tesař architekti patří poslední dva roky k těm v tuzemsku nejoceňovanějším vůbec. Naposledy zabodovala v České ceně za architekturu 2018, kdy se probojovala do finálové osmičky soutěže. Mlýn je zasazen do nádherné přírody a přáním majitelů bylo původně zchátralou stavbu prosvětlit přestavbou, která nesměla narušit štít. Autoři se řídili cílem „nevzít domu krásu stáří“.

Objekt proto stavaři „rozřízli“, čímž do něj přivedli světlo. Pro bydlení nevhodnou vnitřní dispozici vyřešili odstraněním stropu nad hlavní místností a keramickými příčkovými cihlami. Zásadní konstrukce však nechali původní a důsledně je ozdravili. To platí i pro krov, rozebraný, zrenovovaný a znovu sestavený. Poté dostal novou krytinu SATJAM Šindel, jejíž profilace přispívá k autentickému výrazu starého mlýna. Moderní černá barva s povrchovou úpravou Purmat (polyuretanový lak o síle 50 mikrometrů) naopak podtrhuje současnost a hezky kontrastuje se zářivě bílou fasádou. Odvod vody ze střechy zajišťuje barevně sladěný okapový systém Niagara rovněž české značky SATJAM.

Mezinárodní porota České ceny za architekturu především vyzdvihla, jak se architektům podařilo umocnit výjimečnost místa a využít dům k trvalému bydlení.

 

Nastavení cookies